April 2017 | June 2017 | |||||
Mon | Tue | Wed | Thu | Fri | Sat | Sun |
---|---|---|---|---|---|---|
Mon 1 Bank Holiday Year 10 Barcelona Trip |
Tue 2 AS Physics Unit 3 Practical 09:15 Year 10 Barcelona Trip |
Wed 3 AS Chemistry Unit 3 [Practical] 09:15 Year 10 Barcelona Trip |
Thu 4 AS Physics Unit 3 [Skills] 09:15 Year 10 Barcelona Trip Staff V Pupils |
Fri 5 AS Biology Unit 3 [Theory] 09:15 Year 10 Barcelona Trip |
Sat 6 |
Sun 7 |
Mon 8 AS Chemistry Unit 3 Practical 09:15 CCEA GCSE Art Moderator visit |
Tue 9 A2 Physics Unit 3 Practical 09:15 GCSE MVRUS Year 12 Revision Class |
Wed 10 A2 Chemistry Unit 3 Practical 09:15 |
Thu 11 AS Applied Ict Unit 2 [Test] 09:15 AS Applied Ict Unit 2 13:00 Irish Unit 3: Listening [Found] 09:15 Irish Unit 3: Listening [Higher] 09:15 District Athletics Championships Antrim Forum |
Fri 12 GCSE Exams begin AS Health & Social Care Unit 3 09:15 AS Health & S.Care Unit 3 09:15 GCSE Llw Unit 3 Terminal Paper 09:15 Llw Local/Global Citizenship 09:15 Llw Personal Development 09:15 Llw Employability 13:00 |
Sat 13 |
Sun 14 |
Mon 15 Trav & Tour: Written Paper 09:15 AS Economics Unit 1 09:15 Religious Studies Unit 1 09:15 Religious Studies Unit 2 Opt A 09:15 AS Software Systems Dev'unit 1 13:00 MV & RUS Studies Unit 1 [Found] 13:00 MV & RUS Studies Unit 1 [Higher] 13:00 |
Tue 16 GCE Sociology Unit 1 09:15 French Unit 3: Listening [F] 09:15 French Unit 3: Listening [H] 09:15 AS Geography Unit 1 13:00 AS Geography Unit 1 13:00 DAS:BIOLOGY UNIT 1 [FOUND'] 13:00 Das: Biology Unit 1 [Higher] 13:00 Sas: Biology Unit 1 [Found'] 13:00 Sas: Biology Unit 1 [Higher] 13:00 SA Biology Unit 1 Higher 1pm DA Biology Unit 1Higher 1pm |
Wed 17 Core Mathematics C1 09:15 AS Home Economics Unit 1 09:15 AS Health & Social Care Unit 5 09:15 AS Health & S.Care Unit 5 09:15 ICT Unit 3 09:15 ICT Unit 2 [Short Course] 09:15 AS History Unit 1 13:00 AS History Unit 1 13:00 Religious Studies Unit 3 13:00 Religious Studies Unit 4 13:00 Religious Studies Unit 5 13:00 AS Art Moderator visit |
Thu 18 AS Religious Studies Unit 2 09:15 DAS:CHEMISTRY UNIT 1 [FOUND'] 09:15 Das: Chemistry Unit 1 [Higher] 09:15 Sas: Chemistry Unit 2 [Found'] 09:15 Sas: Chemistry Unit 2 [Higher] 09:15 AS Applied Business Unit 3 13:00 Irish Unit 4: Reading [Found] 13:00 Irish Unit 4: Reading [Higher] 13:00 AS App Business Unit 3 13:00 SA Chemistry Unit 2 Higher 9.15am DA Chemistry Unit 2 Higher 9.15am |
Fri 19 Spanish Unit 3: Listening [F] 09:15 Spanish Unit 3: Listening [H] 09:15 AS English Literature Unit 1 09:15 AS Geography Unit 2 13:00 AS Geography Unit 2 13:00 Physical Education Paper 1 13:00 Primary 6 Day - Rugby World Cup Day |
Sat 20 |
Sun 21 |
Mon 22 English Literature Unit 1. Exam D & T in Practice 09:15 AS Economics Unit 2 09:15 AS Music 2 Aural Perception 09:15 AS Economics Unit 2 09:15 English Literature Unit 1 [F] 09:15 English Literature Unit 1 [H] 09:15 AS Music Unit 3 [Aural] 09:15 AS Home Economics Unit 2 13:00 AS Music 2 Written Paper 13:00 Geography Unit 1 [Foundation] 13:00 Geography Unit 1 [Higher] 13:00 AS Music Unit 3 [Written] 13:00 Year 9 Girls HPV Injections |
Tue 23 Y12 Maths T2- T4 GCE Sociology Unit 2 09:15 AS Physics Unit 1 09:15 AS Physics Unit 1 09:15 AS History Unit 2 13:00 Religious Studies Unit 6 13:00 Religious Studies Unit 7 13:00 |
Wed 24 Core Mathematics C2 09:15 A2 Home Economics Unit 1 09:15 AS Health & Social Care UNIT14 09:15 AS Health & S.Care Unit 7 09:15 AS Moving Image Arts U2 09:15 Applied Business 2 [Exam] 09:15 AS English Literature Unit 2 13:00 A2 Software Systems Dev'unit 1 13:00 AS English Literature Unit 2 13:00 DAS:PHYSICS UNIT 1 [FOUND'] 13:00 Das: Physics Unit 1 [Higher] 13:00 Sas: Physics Unit 3 [Found'] 13:00 Sas: Physics Unit 3 [Higher] 13:00 SA Physics Unit 3 Higher 1pm DA Physics Unit 3Higher 1pm |
Thu 25 Non Calculator [F] 09:15 Non Calculator [H] 09:15 Mathematics [Linear] Paper 1 Tier F Mathematics [Linear] Paper 1 Tier H 09:15 AS Religious Studies Unit 5 09:15 Mathematics Unit 1 [Foundation] 09:15 Mathematics Unit 2 [Foundation] 09:15 Mathematics Unit 3 [Higher] 09:15 MATHEMATICS UNIT 4 [HIGHER] 09:15 AS Biology Unit 1 13:00 AS Biology Unit 1 13:00 |
Fri 26 English Lit Unit 2 Exam GCE Chemistry Unit 1 09:15 AS Chemistry Unit 1 [M/Choice] 09:15 AS Chemistry Unit 1 [Theory] 09:15 AS Chemistry Unit 1 [M/Choice] 09:15 AS Chemistry Unit 1 [Theory] 09:15 Eng Lit 2 [F] Drama [Section A] 09:15 Eng Lit 2 [F] Poetry [Sects B & C] 09:15 Eng Lit 2 [H] Drama [Section A] 09:15 Eng Lit 2 [H] Poetry [Sects B & C] 09:15 AS Irish 2 [Listening] 13:00 AS Irish 2 [Reading/Writing] 13:00 AS Applied Business Unit 4 13:00 Child Development Unit 1 13:00 |
Sat 27 |
Sun 28 |
Mon 29 Staff Day Only Year 12 pupils attend as per Structured Revision Timetable |
Tue 30 Geography Unit 2 [Foundation] 09:15 Geography Unit 2 [Higher] 09:15 Home Economics Unit 1 13:00 STEM Module Bus |
Wed 31 English Language Unit 1 Exam AS Geography Unit 3 09:15 English Lang/English Unit 1 [F] 09:15 English Lang/English Unit 1 [H] 09:15 |